Idén is folytatódott a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram további 200 milliárd forintos keretösszeggel, amely azonban a jelentős érdeklődés miatt már kimerült. A 2023-ban indult program 2024 januári hosszabbítása nem volt meglepő, hiszen a magas kamatkörnyezetben sok cég élt a támogatott konstrukcióval, amikor forgóeszközhitelre volt szüksége, vagy valamilyen beruházást finanszírozott, ideértve a külföldi piacra lépést is. A Portfolio Business Podcastjának vendége volt Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója.
A Magyar Nemzeti Bank függetlenségét és önállóságát alaptalanul támadó kritikák cikkek ellentétesek közös érdekünkkel, az árstabilitás megteremtésével. Ezek a megnyilvánulások éppen azt a jegybanki hitelességet próbálják aláásni, amely nélkülözhetetlen az inflációs várakozások horgonyzásához, így az árstabilitás gyorsabb eléréséhez. A kontraproduktív megszólalások nem segítik az árstabilitás elérését és ezzel a növekedés beindulását, hanem az árfolyam gyengítésén, illetve a közbizalom és a gazdaságpolitika hitelességének rombolásán keresztül éppen gátolják azokat.
Összesen 3012 hitelkérelem érkezett be 1480 milliárd forint összegben a február 1-jén elindult Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram keretében az EXIM-hez. November 8-áig ebből 860 milliárd forintra szerződtek a vállalkozások, és 654 milliárd forintot folyósítottak nekik – közölte az EXIM.
Az önkéntes kamatplafon sokkal inkább elfogadható a bankszektor számára, mint az egyoldalúan kivetett extraprofitadó – derült a Budapest Economic Forum utolsó programpontját jelentő bankvezéri kerekasztal-beszélgetésből. A makrogazdasági szakértőkhöz képest sokkal optimistábbak voltak a hitelintézeti vezetők, a jövő év szerintük már a gazdasági növekedésről és így a hitelpiacok erősödéséről szólhat. A fordulat sikeréhez gazdaságpolitikai fegyelemre és az EU-forrásokra is szükség lesz.
Az EXIM Banknak nagyon intenzív szerepe volt a hitelfolyósításban, a vállalati hitelpiacon erős pozíciót épített fel. A pénzintézet 2022-ben már mintegy 567 milliárd forint hitelt folyósított, tavaly mintegy 2905 ügyféllel rendelkezett, melyek 90%-a kkv volt. A Baross Gábor Hitelporgram 2023 februárjában indult el, a jóváhagyott ügyletek összege már átlépte a 634 milliárd forintot - árulta el Kisgergely Kornél, az EXIM Bank vezérigazgatója Hitelezés 2023 konferenciánkon tartott előadásában.
Ahogy nemrég beszámoltunk róla, óriási az érdeklődés az EXIM új hitelei iránt. Az elmúlt közel egy hónapban mintegy 1100 milliárd forintnyi hiteligénylés érkezett, így az EXIM Baross Gábor Újraiparosítási Forgóeszközhitelre szánt keret már ki is merült (erre 150 milliárd forintot allokáltak), a program feltételein változtatni kényszerül az EXIM.
A magas piaci kamatkörnyezet miatt már most nagy az érdeklődés a hazai vállalatok részéről a kormány által február 1-jével meghirdetett kedvezményes Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram iránt. Nemcsak az exportőrök számára érhetők el a maximum 6%-os forinthitelkamatok és 3,5%-os euróhitelkamatok, hanem más cégek számára is, így jó esély van arra, hogy akár már a nyáron kimerül a program kerete. Tavaly 560 milliárd forintnyi hitelt folyósított az EXIM, a betervezett 700 milliárd forint új rekordot jelentene. Bár hitelgarancia nem társul a programhoz, a benne részt vevő kereskedelmi bankok aktív támogatása és lelkesedése most adottságnak vehető. Az EXIM és a Raiffeisen Bank illetékesei beszéltek nekünk a hitellehetőségről és a program kilátásairól.
Enyhülőben van az energiapiaci nyomás a magyar cégeken, a tevékenységük finanszírozására azonban jóval drágább piaci hitelek állnak rendelkezésre, mint akár csak egy-két évvel ezelőtt. Csak idén 300 milliárd forintnyi olyan hitel jár le a magyar cégeknél, amelyeket a járvány elején elindított jegybanki NHP Hajrában vettek fel a cégek legfeljebb 2,5%-os kamat mellett. Sok más hitelcél mellett ezek refinanszírozását is segíti az EXIM február 1-jén elinduló Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramja, amely nem csak iparcégek és nem is csak exportőrök számára érhető el, jórészt a kereskedelmi bankokon keresztül. A program részleteiről egy mai sajtóeseményen volt szó, amelyen elhangzott: a forinthitelt felvevő kisebb cégek számára továbbra is a Széchenyi Kártya Program lesz a legkedvezőbb megoldás.
100 milliárd forintos keretösszeggel indítja el a Gyármentő Beruházási Hitelprogramot 2023. január 1-én az EXIM. Az új támogatott hitelprogramban az energiaválság hatásainak kitett magyar termelő közép- és nagyvállalatok számára energiahatékonysági és megújuló energia-termelő beruházásaihoz rendkívül kedvezményes, forinthitel esetén legfeljebb 5%-os, eurókölcsönnél 3,5%-os fix kamatozású hitel lesz elérhető.
Makrogazdasági szempontból feltétlenül rosszabb lesz a következő néhány negyedév, ennek ellenére az EXIM nem vár a hitelkeresletben jelentősebb visszaesést, ugyanis épp olyan hitelekkel készülnek, amelyek ebben a válsághelyzetben segítséget jelenthetnek az exportőröknek – mondta el a Portfolio-nak adott interjújában Kisgergely Kornél, az EXIM új vezérigazgatója.
Zátrok Ildikó és Tuli Tamás személyében két új vezérigazgató-helyettese van tegnap óta az MFB-nek.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter 2022. június 1-jétől Kisgergely Kornélt (képünkön) nevezte ki a Magyar Export-Import Bank Zrt. vezérigazgatójának - közölte az Exim szerdán az MTI-vel.
Az MFB Pénzügyi Divíziójának vezetésével Kisgergely Kornélt bízta meg a bank, aki ezt megelőzően az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures Zrt. vezérigazgatói feladatait látta el. A kockázati tőkealap-kezelő új vezetője Katona Bence, a társaság korábbi vezérigazgató-helyettese lett, míg a korábban az MFB-nél is dolgozó Mikesy Álmos a Hiventures vezérigazgató-helyetteseként dolgozik a továbbiakban.
A műszaki egyetemmel megvalósított együttműködés tapasztalataiból kiindulva újabb intézményeken szeretne megjelenni a Hiventures a vállalkozóvá válás népszerűsítése érdekében a fiatalok körében - árulta el többek között a Portfolio-nak adott interjújában Kisgergely Kornél, aki mérleget vont a kockázati tőkealap-kezelő elmúlt 1,5 évéről is. A vezérigazgató reményei szerint hamarosan amerikai befektető jelenik meg az egyik portfóliótársaságukban, és egy másik céggel nemzetközi tőkekört terveznek. Arról is beszélt, hogy miért fontosak az olyan startup-díjak, amelyeket a Hiventures is kiosztott, legutóbb csütörtökön.
Egy estére több száz ember hitte el a Vigadóban rendezett "Regional Startup and Innovation Day" rendezvényen, hogy Budapest startup főváros és hogy a hazai fiatal innovatív vállalkozók Magyarországról hódítják meg ötleteikkel a világot. A Hiventures által szervezett eseményen - ahol felszólalt Bernáth Tamás, az MFB vezérigazgatója, Kisgergely Kornél, a Hiventures vezérigazgatója, Alex Zhigarev, a Speedinvest partnere és Remco Veenenberg, a Revolut magyarországi nagykövete - négy kategóriában osztott ki díjakat a legígéretesebb, legjobb startupok között a kockázati tőke-alapkezelő.
Magyarországon is egyre több kockázati tőkebefektetés, pénzügyi befektető, inkubátor, szakmai támogató jelenik meg a medtech startupok körül. A november 13-i Portfolio Private Health Forum eseményen éppen ezért külön panelbeszélgetésben járjuk körül a befektetőket leginkább foglalkoztató kérdéseket.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láthattunk.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Németország és az IMF küldte.
Új kabinettel fordulhatnak az új évre.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?